שולחן עורך: חיסון או ריסון? • טור שבועי

יחיאל בן חיים
ד' אלול ה'תשפ"א 12/08/21
איך משפיע המצב הבטחוני על שלמות הממשלה • האם חברי הקואליציה פוגעים בבטחון ישראל • מדוע מתקשה ממשלת בנט לקבל החלטות בעניין הקורונה • מי השר שתומך במתנגדי החיסונים • ולמה הבריזו לפיד וליברמן מישיבות קבינט הקורונה • ׳שולחן עורך׳ טור סיכום שבועי
הציבור החרדי מתחסן בהמוניו (צילום: משרד הבריאות)
הציבור החרדי מתחסן בהמוניו (צילום: משרד הבריאות)

אם לא די לראש הממשלה נפתלי בנט במתח המובנה בתוך הקואליציה שלו בין סיעות הימין לבין סיעות השמאל והסיעה הערבית, הגיעה המתח הביטחוני – בדרום ובעיקר בצפון. בחודשים האחרונים התרחשו מספר שיגורי רקטות מכיוון לבנון. הרקטות יורטו או פגעו בשטחים פתוחים. בתגובה להצטברות המקרים תקפו מטוסי חיל האוויר של צה"ל בדרום לבנון. בניגוד לתקיפות הנעשות בסוריה הנשמרות בעמימות, צה"ל מיהר להוציא תגובה לאחר התקיפה, תוך שהם מדגישים כי מדובר בתקיפה ראשונה (רשמית) מאז מלחמת לבנון השנייה. לקיחת האחריות, נועדה ככל הנראה לאותת לחיזבאללה שלא ינסה לנצל את חילופי השלטון בישראל. אלא שביום שישי הגיב חיזבאללה בירי מטח רקטות לעבר שטחים פתוחים בהר דוב, תוך שהוא לוקח אחריות לירי.

לאחר מכן, במהלך נאומו השנתי של מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה, לציון 15 שנה למלחמת לבנון השנייה, הסביר את תגובת החיזבאללה – בכך שצה"ל ניסה לפעול לשינוי המשוואה הקיימת מאז מלחמת לבנון השנייה. "רצינו להראות בשטח שכל תקיפה אווירית של ישראל תיענה בתגובה הולמת. האפשרויות פתוחות, והתגובה יכולה להיות בשטחים פתוחים". נסראללה אף לעג לבנט, שלחם באותה מלחמה, "הוא ראה במו עיניו הכישלון".

בתגובה למטח הרקטות שהיה חריג בהיקפו, תקף צה"ל בירי תותחים מינורי. תוך שצה"ל מדגיש כי התקיפה לא הייתה משמעותית וכי חיזבאללה לא מעוניין בהסלמה. פוליטיקאים מהימין מיהרו לעקוץ את בנט על התגובה הנרפית במשהו וטענו כי השותפות הערביות לקואליציה מרסנות את הפעולות. כשהזכירו לו את תגובתו על אירוע דומה מהעבר: "ירי רקטות חיזבאללה על ישראל מהווה הכרזת מלחמה של מדינת לבנון על ישראל".

אבל השאלה אותה כולם שואלים האם התגובה החלשה של ישראל היא תוצאה של לחץ פוליטי. כך למשל, חבר הכנסת לשעבר ותת אלוף במיל' אפי איתם, טען כי לא הגיוני שישראל לא תגיב בעוצמה לעבר הירי, "אם לא העבודה שממשלת ישראל תלויה בזה שמנסור עבאס יהיה מרוצה. אנשים ששמחים או שמחו לרגע שהצליחו להקים ממשלה שזה הפרטנר לא מבינים איזה מחיר ואיזה הרס הדבר הזה יגרום למדינת ישראל כולה, כולל השמאל בעניין הפשוט ביותר. עכשיו זה דרך לבנון ובחופש הפעולה הביטחוני. כל הפוליטיקאים מרה"מ בנט דרך שר הביטחון גנץ יודעים שפעולה שתגרום למנסור עבאס לפרוש מהממשלה לא בא בחשבון והוא יפרוש אם הפעולה תהיה מעבר למס שפתיים או משהו קוסמטי".

מאוחר יותר התברר כי הדברים הם לא תיאוריה באוויר. ח"כ ג'ידא רינאוי-זועבי ממרץ, עוררה סערה אמרה מפורשות במהלך ראיון עיתונאי, כי חברי הכנסת לא יאפשרו לממשלה לפעול צבאית בלבנון – כשלטענתה הנושא מופיע בהסכמים הקואליציוניים. "אנחנו יכולים למנוע מהממשלה לנקוט בפעולה צבאית נרחבת" הזהירה. לדבריה, "ברגע שהממשלה תחליט על משהו צבאי – תהיה סכנה לקואליציה. זה נמצא בהסכמים הקואליציוניים. הממשלה הסכימה שהיא תעסוק רק בעניינים כלכליים ואזרחיים. אם נתניהו היה ראש ממשלה – תגובת הממשלה הייתה חזקה יותר. בנט מבין היום, וזו פרשנות שלי, שהמצביע הימני נעלם לו והוא לא יחזור, ולכן הוא צריך להבין שהוא קרוב יותר לשמאל".

הדברים המפורשים של חברת כנסת ערבייה החברה בקואליציה, לא עוררו תגובות קשות בקואליציה, מלבד תגובה מינורית של ח"כ ניר אורבך, ממפלגתו של בנט, שמסר: "אני שותף לקואליציה שהשיקולים אצלה לפתיחת מבצע צבאי הם שיקולים ביטחוניים ולא שיקולים פוליטיים. חברי כנסת מחויבים למשמעת קואליציונית. כל השאר אלו דיבורים בעלמא". מנגד, באופוזיציה הגיבו בחריפות. יו"ר האופוזיציה נתניהו טעו, כי "בנט לא מסוגל לשמור על ביטחון ישראל מכיוון שהממשלה שלו תלויה במנסור עבאס ובשמאל הקיצוני", ואילו דרעי כינה את הממשלה כ"ממשלת שמד", על כך שבחוסר תגובתה מהווה סכנה לביטחון ישראל.

הניסיון של הקואליציה לצייר שגרה, המשיכה גם בדרום. לאחרונה, בעקבות ריבוי שיגור בלוני תבערה מרצועת עזה לדרום, הגיב צה"ל בתגובה מדודה. למרות שבעבר בנט טען כי ישראל חייבת להגיב לכל אירוע קטן מרצועת עזה ולתקוף בחוזקה גם בתגובה על בלוני תבערה. אבל ככה, מה שרואים משם לא רואים מכאן. הכיסא משכיח הכל. לא פלא שסגן שר הביטחון אלון שוסטר ניסה לגמד אירוע בו בלון תבערה גרם לשריפת בית באחד מיישובי הגבול: "במקום שאתה רואה גרירה לסבב, אני רואה בלונים במקום רקטות. בעבר, כששלטונות עזה רצו לרמוז שמשהו לא מתנהל נכון, הם היו יורים עלינו וכעת הם משגרים בלונים". כלומר, המצב טוב מהעבר.

חבר הכנסת משה ארבל קרא בתגובה "לשר הביטחון בני גנץ להדיח עוד היום את מר אלון שוסטר מתפקידו כסגן שר הביטחון. דבריו המהווים הכלה של טרור הבלונים מעידים על רפיסות מוחלטת ואבדן דרך בשמירה על הריבונות הישראלית״. אל תחכו, קריאת ארבל לא תתקבל.

לאחר שנראה היה כי ישראל ניצחה את הקורונה, בחודשיים האחרונים אנו חווים קפיצה משמעותית במספר הנדבקים. באיחור ניכר פתחה ישראל במצבע חיסון שלישי לאזרחים מבוגרים, אבל למרות הכל הקורונה ממשיכה להכות. לכאורה אין ברירה מלבד חזרה לסגר וצעדים משמעותיים, אך ממשלת בנט מתקשה לקבל החלטות קשות. יש לכך 2 סיבות עיקריות. בראש ובראשונה, חלק משרי הממשלה כשהיו חברי כנסת אופוזיציונרים לחמו במדיניות נתניהו, עד כדי הפיכה למתנגדי חיסונים.

קחו למשל את ח"כ אלי אבידר שמונה השבוע לשר בלי תיק. אבידר השתתף רבות בהפגנות של מתנגדי חיסונים והפך לנציגם הפוליטי הבולט ביותר. בעבר אף הודיע כי יסרב להתחסן. בשבוע האחרון, לאחר לכאורה שאיים שיתנגד לתקציב, מונה לתפקיד שר. הוא ריכך את אמירותיו מהעבר והסביר כי הוא בעד חיסונים, אך מתנגד לכפייה, תוך שהוא נזכר לציין כי הוא עצמו חוסן. מקרה אחר היא שרת החינוך יפעת שאשא ביטון, שהתפרסמה לאחר שלחמה בהגבלות הקורונה של ממשלת נתניהו ושאפה ככל האפשר לפתוח את המשק. לא מזמן אף כינתה את תחנות החיסון במוסדות החינוך "פשע". היום היא אחראית לפתיחת שנת הלימודים בבתי הספר ובגנים, שבכל מחקר קורונה עלו כמדגרות הדבקה. נראה לכם מקרי? קבלו את שר הבריאות ניצן הורביץ, מי שהתנגד למדיניות הסגרים של נתניהו, תוך הסברים שצריך להילחם בקורונה וכו' וכו', אבל נתניהו מטיל את הסגרים משיקולים פוליטיים. הורביץ ביקר בשבוע שעבר בבית החולים שיבא הגדול בישראל, את הביקור הקדיש לאישור תוכנית ניתוחים לשינוי הגוף, המעניינת קבוצה פרוגרסיבית מצומצמת ביותר. הוא לא טרח בביקורו להיכנס למחלקות הקורונה שנפתחו מחדש בחודש האחרון או אפילו להתייחס לכך.

השבוע אף התברר מה גודל השערורייה, כשראש הממשלה החליפי ושר החוץ יאיר לפיד לא טרח בכלל להשתתף בישיבות קבינט הקורונה. כן, הדמות השנייה בחשיבותה בממשלה לא טרחה להשתתף בישיבות בהן מתקבלות החלטות הרות גורל לכלכלת ובריאות ישראל. גם הדמות השלישית בחשיבותה, שר האוצר אביגדור ליברמן, לא השתתף באף ישיבה. לשניים היו הסברים מציונים, בנט הוא ראש ממשלה אחראי, שלחנו אנשים אחרים במקומנו.  

לצד חוסר העניין של הממשלה בקורונה עד להכחשתה בצורה כזו או אחרת, מתברר גם כי שרי הממשלה לוחמים בגורמים המקצועיים במשרד הבריאות המפעילים לחץ על פעולות אקטיביות למיגור הקורונה. לפי דיווחים גורמים בממשלה מעבירים פעם אחר פעם ביקורת קטלנית על ד"ר שרון אלרועי פרייס, הממונה על בריאות הציבור במשרד הבריאות. "שרון מתחמקת, היא רק זורעת היסטריה, אבל אין נתונים שיבססו אותה", צוטטו גורמים בממשלה. בכירים אחרים אמרו כי "היא מתנהגת כמו משוגעת, מטורללת, היא צורחת ולא נותנת לאף אחד לדבר אבל לא מספקת תשובות ונתונים. כאשר מעמידים אותה מול המספרים היא מגמגמת, ולא באמת מספקת אותם".

ראש הממשלה בנט גיבה את פרייס וטען כי היא משרתת ציבור נאמנה. מעט לאחר דבריו, טרח בכיר בקואליציה להעביר לתקשורת את תגובתו: "פרייס היא מינוי של אדלשטיין ונתניהו והיא פועלת מתוך אינטרסים פוליטיים ברורים. מי שלא מזהה את טביעות האצבעות של נתניהו והאופוזיציה סביב הניסיון לסכסך בתוך הממשלה בין שרת החינוך לשר הבריאות לא מבין שום דבר בפוליטיקה".

ההתקפות עליה אף נקלטו בעיני המצלמות, כשבאחד הדיונים השבוע בכנסת קילל אותה אחד המשתתפים בדיון דרך הוידאו בביטוי מזעזע. יו"ר הוועדה ח"כ גלעד קריב לא עצר את הדיון או הביע זעם מיוחד, אלא הסתפק בהשתקת המיקרופונים של המשתתפים בוידאו. וכשזה היחס לקורונה וההתנהגות כלפי המומחים, לא פלא שממשלת ישראל לא מצליחה להשתלט על הגל הרביעי.

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.