שולחן עורך: ימינה ואחורה (טור שבועי)

יחיאל בן חיים
ז' כסלו ה'תשפ"ב 11/11/21
השבוע המביך ביותר של חברי ימינה • מה באמת קרה לעידית סילמן בתחנת הדלק • מדוע שקד מחקה את הציוץ על פייק אסון הקורונה • האם צפויה בישראל מחאה חברתית חדשה • ומי מנקה השחיתות הפנויה בישראל • ׳שולחן עורך׳ טור סיכום שבועי

השבוע שלאחר העברת התקציב, לא היה השבוע המוצלח ביותר של הקואליציה, ובפרט לא של מפלגת 'ימינה', שחבריה הסתבכו בשלל תקריות ומבוכות פומביות. שאלה "דרמטית" העסיקה השבוע את המערכת הפוליטית: מי תקף את חברת הכנסת עידית סילמן? זאת לאחר שיו"ר הקואליציה ממפלגת 'ימינה', טענה בראיון בכלי התקשורת, כי לפני כשבועיים הותקפה באופן פיזי והוטחה על רכבה, כשהיא מאשימה בכך את "ההסתה" המופנת כביכול כנגדה וכנגד מפלגת 'ימינה', בעקבות הפרת כל הבטחות הבחירות, הונאת המצביעים והקמת ממשלת השמד.

במהלך ראיון בחדשות 12 אמרה סילמן: "אני יכולה לומר שלפני שבועיים קרה לי מקרה, שלא קרה עד אז, שתפס אותי בן אדם אחרי שתדלקתי בתחנת דלק במודיעין, ופשוט הטיח אותי אל הרכב, פיזית, באותו רגע, הבנתי עד כמה מילים מסוכנות שיכולות לעלות בסופו של דבר בחיי אדם". אלא שמאז נאמרו הדברים, תוך האשמה גורפת של מחנה הימין כמי שמסית כנגדה באופן מסוכן, עלו שאלות קשות לגבי הסיפור ולגבי טענותיה של סילמן בעניין זה, כאשר עד כה סילמן מסרבת לומר בדיוק באיזו תחנת דלק התרחשה התקיפה המדוברת ובאיזה תאריך מדויק, כך שיתאפשר בקלות להוציא את צילומי מצלמות האבטחה, הקיימות בכל פינה בתחנות הדלק, ולבדוק מי הוא התוקף האלמוני. בנוסף, עלו שאלות על כך שעד כה סילמן לא הגישה תלונה רשמית במשטרה, למרות שחלפו כבר שבועיים, ואף לא התלוננה אצל קצין הכנסת על מקרה התקיפה כמקובל.

במהלך הימים שחלפו הספיקה סילמן להחליף כמה וכמה גרסאות, תאריך התקיפה השתנה מלפני שבועיים ללפני כמה שבועות, בין חודש וחצי לחודשיים נכון לעכשיו. גם מיקום התקיפה השתנה, בהתחלה נטען כי זה קרה בתחנת דלק, ובהמשך כשעלו השאלות מדוע לא נשלף התיעוד ממצלמות האבטחה, הוזז המיקום ולגרסת סילמן התקיפה התרחשה לאחר שתדלקה בתחנת הדלק, המשיכה בנסיעה ועצרה בצד כדי לעבוד.

ביום ראשון נפגשה סילמן עם מנכ"ל הכנסת ועם סגן קצין הכנסת, אך על פי הדיווחים גם במהלך הפגישה הזו, לא התלוננה סילמן באופן רשמי על אותה תקיפה שהתרחשה לטענתה בתחנת הדלק, אלא דיברה באופן כללי על הודעות המופנות כלפיה. בנוסף נמסר, כי סוכם שבהמשך יעבירו אנשי צוות לשכתה חומר בנושא לקצין הכנסת. בהמשך פרסמה סילמן הודעה ארוכה, שגם בה היא מתעלמת בעקביות מהמקרה הקונקרטי של התקיפה המדוברת, ולא מוסרת פרטים מדויקים בנושא, אלא טוענת באופן כללי כי קיימת כלפיה "הסתה יום יומית", וכי הגישה כבר מספר תלונות בנושא ההסתה כנגדה לקצין הכנסת.

"לא אני עומדת לחקירה, אלא מי שמסית נגדי 24/7. לצערי יש יותר מתלונה אחת אצל קצין הכנסת, ככה זה כשמתרגלים למצב מטורף. לפני זמן קצר ישבתי עם מנכ"ל וקצין הכנסת, להם נמסרו הפרטים, אשר בתוך ימי התקציב האחרונים והעמוסים נמסרו בעל פה ובסמיכות לאירוע - אך דיווחם של חלקם הפורמלי ובכתב לקצין הכנסת, התעכב", כתבה. רק לאחר שהסערה לא שככה, נמסר כי הוגשה תלונה גם על מקרה התקיפה הספציפי, ובהמשך עדכנו במשטרה כי לאחר פנייה מלשכת קצין הכנסת נפתחה בדיקה בנושא, אם כי עד כה – כמעט שבוע לאחר העדות על התקיפה – לא נמסר על התקדמות כלשהי בחקירה. היום (חמישי) התבשרנו כי יגיע אל ביתה חוקר מיוחד לגבות עדות על התקיפה.

אבל סילמן לא לבד. בזמן שכולם מנסים לברר מה בדיוק התרחש בפרשת התקיפה המדוברת, שכאמור נטען כי התרחשה בגלל ההסתה כביכול כנגד חברי מפלגת ימינה, חברי המפלגה עצמם המשיכו בהתבטאויות חמורות וקשות, ח"כ שירלי פינטו, פצחה במתקפה כנגד ח"כ עמיחי שיקלי, אותו כינתה כ'וירוס'. שיקלי, שנבחר ברשימת ימינה לכנסת, מביע התנגדות עקבית למהלכי הממשלה ואף הצביע כנגד התקציב, בעקבות כך אמרו כבר בשבוע גורמים במפלגה כי יפעלו לכך שועדת הכנסת תכריז עליו כ'פורש' מן המפלגה.

בראיון לחדשות 12, התייחסה פינטו לנושא ותקפה במילים בוטות וקשות את שיקלי. "אני אישית הייתי מכריזה עליו כפורש. אני רואה בו וירוס בכנסת ישראל. כל המהלכים שהוא עושה הוא עושה להכעיס", אמרה. בשלב זה המראיין עודד בן עמי שאל וביקש להבהיר אם פינטו, שהתראיינה ביחד עם המתורגמנית שלה לשפת הסימנים, אכן התכוונה להשתמש במונח "וירוס", ופינטו השיבה: "וירוס, וירוס בכנסת ישראל".

גם לאחר מכן, כשהתבטאות המחרידה עוררה סערה גדולה, סירבה פינטו להתנצל וניסתה לתרץ את דבריה בשלל טענות. כזכור, רק בשבועות האחרונים עוררה פינטו סערה, כשהאשימה את נתניהו בהסתה שהובילה לרצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל. כאמור, ב'ימינה' מאיימים להכריז על שיקלי כפורש. עד כה בימינה לא קידמו מהלך להכריז על שיקלי כח"כ פורש, שהמשמעות היא כי הוא לא יוכל להתמודד בבחירות הבאות במסגרת מפלגה קיימת אלא יצטרך להקים מפלגה חדשה, אך לאחר הצבעתו כנגד התקציב החלו גורמים בימינה לאיים כי יפעלו בהקדם לכך שועדת הכנסת תכריז על שיקלי כפורש.

ואם כל זה לא מספיק, שרת הפנים איילת שקד, עוררה השבוע סערה, כשהתבטאה כי אסון הקורונה הוא "פייק". שקד התייחסה לנתונים על דעיכת הגל הרביעי של מגפת הקורונה, שהתפרץ מאז השבעת הממשלה וכתבה: "את פייק אסון הקורונה ניצחנו, המציאות תנצח גם את הפייקים הבאים".

ההתבטאות האומללה גררה כמובן עוד סערה ושקד נאלצה להתנצל ולפרסם שלל הבהרות. בהתחלה כתבה: "לכל אלה שמיהרו לקפוץ מחדדת את הניסוח. הקורונה משתוללת באירופה. הודות להחלטה מהירה של ראש הממשלה לתת את הבוסטר מוקדם ולניהול נכון של כל המערכת, נבואות הזעם בישראל לא התגשמו. יש עוד הרבה אזרחים שלא לקחו את הבוסטר, כדאי מאוד לעשות זאת עכשיו".

זה לא הספיק ושקד מיהרה לפרסם הודעה נוספת: "הקורונה היא לא פייק. כמי שהייתה שותפה לניהול משבר הקורונה, עמדה בחזית ההסברה, דחפה לחיסונים מוקדמים וגם בבתי ספר, להחלה מוקדמת של התו הירוק, אי אפשר לחשוד בי שכוונתי הייתה אחרת. הכוונה הייתה אך ורק לנבואות הזעם שחזו את קריסת מערכת הבריאות - שלא קרתה - בזכות ניהול נכון של המגיפה".

העובדות, אם להתעקש עליהן, כמובן שונות. ההחלטה של בנט על תחילת החיסון השלישי הגיעה באיחור של מספר שבועות, אחרי שראש הממשלה לשעבר נתניהו קרא שוב ושוב להתחיל במתן החיסון השלישי ובתחילה בנט אף זלזל בכך. הממשלה לא ניהלה את המגפה, וקבינט הקורונה כמעט שלא התכנס, וכשכן התכנס היה זה בהרכב חסר והדיונים כללו בעיקר חילופי האשמות. נזכיר עוד, כי מאז הקמת הממשלה נפטרו עוד כמעט 1,700 בני אדם לאחר שנדבקו וחלו בנגיף הקורונה.

בליכוד הגיבו לדברי שקד: "ממשלה שהחליטה ״להכיל מתים״ והביאה אלפי מתים מיותרים למרות שיש חיסונים, עכשיו מצטרפת למכחישי הקורונה ומתייחסת למגיפה כאל ״פייק״. ירדתם מהפסים?"

-------------

התקציב הנוכחי הוא התקציב הראשון שעובר לאחר משבר הקורונה. היה מצופה שזה באמת יהיה תקציב היסטורי, מהפכני, שסוף סוף מטפל בבעיות עמוקות בכלכלה ובמשק, שכעת לאחר המשבר יש את כל הלגיטימציה והתמיכה לטפל בהן מן השורש. תקציב שמשנה את מבני הכוח, שעושה סוף לחגיגות של הוועדים החזקים שפוגעים בכלכלה. תקציב שמביא התייעלות אמיתית, שמייצר פתרונות אמיתיים בעולם שכל כך השתנה, שנותן מענה למי שאיבדו את פרנסתם במהלך הקורונה. התקציב הזה היה הזדמנות גדולה מאוד לייצר שינוי מבורך, ולמנף את המשבר כדי להתייעל ולתקן את הבעיות.

אך דבר מכל זה לא קורה בתקציב הנוכחי. הוא לא נוגע בחזקים, הוא לא משנה דבר אחד לטובה, אין בו אף בשורה חדשה לעולם שאחרי הקורונה. מכל שלל הרפורמות המזיקות לא תמצאו רפורמה אחת שמביאה בשורה משמעותית לאזרח. להיפך.

במצב עניינים אחר, בימים אלו הייתה פורצת בישראל מחאת ענק, מחאה שלעומתה המחאה החברתית בקיץ 2011 הייתה מחווירה. ישראל באמת מתייקרת בימים אלו. גל של התייקרויות ועליות מחירים מציף את כל המשק, אין כמעט מוצר שלא נרשמת בו התייקרות משמעותית של עשרות אחוזים, בכל התחומים, בכל הענפים, מהמזון ועד מוצרי הניקוי, מהכלים ועד לשמני הרכב, הכל נהיה הרבה יותר יקר. והתחזית של הכלכלנים היא כי שנת הכספים הקרובה תהיה יקרה עוד יותר.

זה היה אמור להוציא מאות אלפי אנשים לרחובות. להציף את שדרות רוטשילד באהלים. אבל זה לא קורה. כי המחאה "החברתית" ההיא, לא באה למחות על מצוקה חברתית, נכון היא התחילה מבעיות אמיתיות, אבל היא ניזונה מאינטרס פשוט מאוד לפגוע בנתניהו ולהפיל את ממשלת הימין. לכן היא חובקה ואומצה על ידי התקשורת, המספרים נופחו, עשרות אלפים הפכו למאות אלפים, שידורים חיים, דיווחים נרחבים ואוהדים, כדי שכל אזרח בישראל יחוש היטב את הזעם על נתניהו וממשלתו.

אבל נתניהו הלך, ואזרחי ישראל אלו הפשוטים, השקופים, החלשים, לא באמת מעניינים את התקשורת או את המפונקים ממרכז תל אביב השבעה. אז צריך לשלם עוד קצת כסף? תגידו לי אתם, לא שווה לשלם את המחיר כדי להעיף את נתניהו, הימין והחרדים מהשלטון?

נ.ב. אם אתם צריכים "מנקת שחיתות" מסורה, גיסתו של יאיר לפיד בדיוק התפטרה מקק"ל ותשמח לבוא. בהתנדבות מלאה כמובן. יחד עם זאת, בת הדודה, ש"מתנדבת" בשכר של עשרות אלפי שקלים בחודש, טרם התפטרה, אז תאלצו להמתין.

 

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.