חבר המועצה: "האוטובוסים מטרידים את שלוות התושבים"

יוסי לוז
כ"ט תמוז ה'תש"פ 21/07/20
בעקבות פניות תושבים, חבר המועצה יונתן אליאס פנה ליו"ר וועדת התחבורה וביקש להורות ל'קווים' להפסיק להחנות אוטובוסים ברחוב בן זכאי • חבר המועצה עו"ד יונתן אליאס ל'מהדריניוז': "אני הולך עם זה עד הסוף. אם יהיה צורך אייצג את התושבים ונגיש תביעה ייצוגית"

אוטובוסים בבן זכאי | צילום: באדיבות המצלם
אוטובוסים בבן זכאי | צילום: באדיבות המצלם

אחרי שקיבל פניות מתושבים, חבר מועצת העיר ומחזיק תיק הבריאות עו"ד יונתן אליאס (ש"ס) אל עמיתו חבר המועצה ויו"ר וועדת התחבורה איסר שפירא - וביקש להורות לחברת קווים, המפעילה את מערך האוטובוסים בעיר,  להפסיק לאלתר את המחדלים שנעשים בכל יום.

במכתב טוען אליאס, כי "חברת קווים בעיר מפעילה תחנת אוטובוסים מרכזית במסוף המצוי בסוף העיר, ליד היציאה החדשה של כביש 4711. כחלק מכך, על חלק ניכר מהאוטובוסים לצאת מתחנה זו בשעה היעודה ולהגיע אל התחנה הראשונה הנמצאת ברחוב בן זכאי 10".

"אולם", הוסיף אליאס, "למרבה הצער חברת קווים אינה פועלת כנדרש ממנה. ודומה שהיא העתיקה את המסוף לתחנה המרכזית לרחוב בן זכאי 10 (מול שורת בנייני מגורים של רחוב בן זכאי 9)", דהיינו ש"נהגים של חברת קווים מחנים את האוטובוסים ברחוב בן זכאי 9 ו- 10, משאירים את המנוע פועל במשך זמן ממושך, ומטרידים בכך את שלוות חייהם של התושבים במתחם המגורים של רחוב בן זכאי 9".

בהמשך המכתב מתאר חבר המועצה את סבלם של התושבים ואת חלק מפניותיהם אליו בנושא: "רעש מנוע האוטובוסים מתחיל מהשעה 6:00 בבוקר ועד לשעה 12:00 בלילה, ולפעמים אף יותר מכך. בנוסף, האוטובוסים מחנים במקומות המסומנים באדום לבן ו/או במקום החוסם כניסה לחניית רכבים של התושבים ברחוב הנ"ל, וגורמים להפרעה ונזק רב לתושבים המתגוררים במתחם".

נציג ש"ס הוסיף וטען, כי "התנהלות חברת קווים נוגדת את סעיף 72א(א) לתקנות התעבורה, תשכ"א-1961, בה נקבע כי 'לא יופעל מנוע של אוטובוס בזמן חניה עד להעלאת הנוסעים באוטובוס אלא כדי למלא אוויר במערכת הפנאומטית שלו'".

כמו כן ציין חבר המועצה ועוה"ד כי אסור על פי חוק' לעצור, להעמיד ולהחנות כלי רכב, רק "לשם מניעת תאונה או לשם מילוי אחרי הוראה מהוראות תקנות אלה או אם סומן בתמרור אחרת; ואלה המקומות: במקום כניסה לשטח המיועד לכלי רכב, פרט להעלאת נוסעים והורדתם". בנוסף, אסור להעמיד אוטובוס המיועד להסיע עשרים נוסעים או יותר בדרך, אף במקום שבו מותר להעמיד רכב או להחנותו, אלא אם תמרור מורה אחרת".

בשלהי המכתב הוא מדגיש, כי "לא יעלה על הדעת, שחברת קווים, המחויבת לתקנות אלו, תרמוס ברגל גסה את הוראות הפקודה, ובכך תזיק ותהרוס את שלוות חייהם של התושבים המתגוררים במתחם רחוב בן זכאי 9". בהתאם לכך ביקש יונתן אליאס מאיסר שפירא, "להורות לחברת קווים להפסיק לאלתר את המחדלים שנעשים בכל יום והן לזמן את הוועדה שהוא עומד בראשה, תוך זימון מנהל חברת קווים בעיר ותושבי מתחם רחוב בן זכאי 9".

בשיחה עם 'מהדריניוז' אמר חבר המועצה יונתן אליאס, כי הוא פנה אל מנהל חברת קווים בעיר ובהתחלה "היה נשמע שהוא מבין את העניין וחשוב לו לטפל, תוך שהסכים כי אסור לאותם נהגים לחנות שם. שלחתי לו תיעודים של אוטובוסים חונים משעות הבוקר והערב עם מנוע דלוק ואז הוא ענה לי 'במשך היום אין מה לעשות, עד שמשרד התחבורה יעביר את תחנת קצה לחניון. גם לנו זה בעיה".

חבר המועצה מוסיף ומדגיש, כי "אין דבר כזה 'אין מה לעשות'. זה מנוגד לחוק ואסור להם לחנות שם. הם מצפצפים על הוראות משרד התחבורה וזה מנוגד לפקודות העירייה. אני הולך עם זה עד הסוף. אם יהיה צורך אייצג את התושבים ונגיש תביעה ייצוגית בבית המשפט. לא יהיה על הדעת שתושבים של מתחם שלם יסבלו רק בגלל נהגים מסוימים שהחליטו לצפצף על החוק ולצפצף על העירייה, שהיא חד משמעית נגד זה".