המכולת נקנסה למרות ששמרה על הכללים • רדיפה?

יוסי לוז
ח' תמוז ה'תש"פ 30/06/20
על אף שהכללים נשמרו, מנהל מכולת 'שפע ברכת השם' בעיר נקנס.. היום על ידי המשטרה בטענה כי פעל בניגוד לתקנות שעת חירום - למרות שהמצלמות הוכיחו אחרת • על פי התיעוד ניתן לראות כיצד במכולת מסרבים למכור מוצר ללקוח שלא חובש מסכה - אך השוטר התעקש: "הוא נתפס אצלך בחנות, ולכן תשלם על זה"


בימים האחרונים נשמעות טענות רבות על התנהלות המשטרה כלפי הציבור החרדי, באכיפה סלקטיבית כנגד אי עטיית מסכות במרחב הציבורי, בהתאם לתקנות שעת חירום ובהוראות משרד הבריאות - אחד ממקרים אלו אירעו היום באלעד, כאשר שוטר החליט לתת דו"ח למנהל סניף 'שפע ברכת השם' בעיר, על אף שפעל בהתאם לנהלים.

"בשעות הבוקר המאוחרות נכנס קונה לסופר ללא מסכה. הוא הגיע לקופה ואמרתי לו כי אני לא יכול למכור לו מאחר והוא לא עוטה על עצמו מסכה", מספר 'למהדריניוז' יהודה, מנהל המכולת. "הלקוח החזיר את המוצר ואיך שהוא יצא החוצה, השוטר נכנס ונתן לי דו"ח בסך 1,000 שקלים ודו"ח נוסף ללקוח".

יהודה מוסיף לתאר את שארע: "ניסיתי להסביר לשוטר את הסיטואציה. אמרתי לו, בא תראה במצלמות שאני מסרב למכור לו. גם הלקוח חיזק את טענותיי ואמר לשוטר: 'תקשיב, הוא לא רצה למכור לי. הוא הוציא אותי מהחנות', אבל זה לא עניין את השוטר והוא לא רצה לשמוע. השוטר אמר לי: 'לא אכפת לי, הוא נתפס אצלך בחנות ומבחינתי אתה אחראי ולכן תשלם על זה".

"יתרה מכך", מוסיף יהודה, "ביקשתי מהשוטר שלא ירשום את הדו"ח על שמי אלא על הח.פ. של החנות, אז הוא ענה לי: 'אני לא מכיר את החנות אלא אותך ולכן הדו"ח ירשם על שמך. תסתדר אתה מול הרשת שלכם'. ניסיתי להראות לו דוחו"ת שעסקים אחרים קיבלו שנרשמו על הח.פ. שלהם, אבל אותו זה לא עניין. הוא התעקש ואיים עלי שאם לא אציג לו תעודת זהות, הוא מעכב אותי לתחנה".

במשטרת ישראל הגיבו למקרה ומסרו ל'מהדריניוז אלעד', כי "הם קבלו את הדו"ח בצדק. מדובר בעסק שמוגדר כמינימרקט-סופר למכירת מזון והוא חייב לפעול על פי 'התו הסגול', המתיר לפתוח את החנות בתנאים מסוימים. אחד מהתנאים הוא שבעל העסק חייב להעמיד אדם בכניסה ולאפשר כניסה לחנות רק למי שעוטה מסכה, ולא להגיע למצב שאנשים נכנסים לחנות ללא מסכות, מסכנים את שאר הלקוחות, ורק כשהם מגיעים לקופה מסרבים למכור להם".