בשורה ללומדים: עשר עמדות של 'אוצר החכמה' בספרייה העירונית

יוסי לוז
י"ג שבט ה'תשפ"א 26/01/21
במסגרת מהפך השירות לציבור וביוזמת ראש העיר, הוקמו בספרייה העירונית עשר עמדות של הספרייה היהודית הדיגיטלית הגדולה בעולם 'אוצר החכמה' • בעירייה יקצו שעות פתיחה מתאימות של המקום לאברכים וחוקרים תורניים בלבד, על מנת שיוכלו לבוא למקום וללמוד בשקט ובלי הפרעה

בשורה לציבור הלומדים: לאחרונה הוקמו עמדות ייחודיות בספריה העירונית, בהן הותקנו מחשבי אוצר החכמה עם עשרות אלפי ספרים תורניים ושו"ת, במטרה לסייע לבני התורה בעיר להגיע לכל ספר תורני שיבחרו, גם אם הוא לא נמצא אצלם בספריה הביתית או בבית המדרש בו הם לומדים בדרך כלל.

המהפך בשירות לציבור בעיר אלעד אותה מוביל ראש העיר ישראל פרוש, רושם עוד צעד חשוב והפעם בדגש על בני התורה ותלמידי הישיבות הקדושות. כאשר ביוזמת ראש העיר הספרייה היהודית הגדולה בעולם תהיה נגישה לכל אשר יחפוץ בה.

'אוצר החכמה' הינה הספרייה היהודית הדיגיטלית הגדולה בעולם, המכילה למעלה מ-110,564 ספרי יהדות, הסרוקים דף אחר דף בצורתם המקורית, כאשר הספרייה הממוחשבת מקיפה את הספרים בכל תחומי היהדות, מראשית הדפוס ועד ימינו אנו.

הספרייה, שכאמור מכילה את הספרים השונים בצורתם המקורית, כוללת בתוכה במקרה הצורך מהדורות שונות של ספרים, כגון מספר מהדורות של הש"ס (שונצינו, מינכן, ונציה, וילנא, וכן הוצאות חדשות כמו וגשל ו'עוז והדר'), דפוסים ראשונים ועוד.

גולת הכותרת של 'אוצר החכמה' היא מנוע החיפוש המשוכלל, (המושתת על טכנולוגיית OCR עם רמת דיוק גבוהה מאוד), המאפשר נגישות מרבית לתוכן הספרים ע"י הקלדת מילה אחת או רצף מילים.

לנוחות תושבי העיר, השוקדים על תלמוד, כאמור, הוקמו במתחם מיוחד בספריה העירונית, עשר עמדות, כאשר אלו שיצטרכו להן יוכלו ליהנות משימוש יעיל ונוח, ללא חשש של חיבור לטכנולוגיה לא כשרה. בנוסף, במתחם, ישנה גם אפשרות הדפסה של חומרי הלימוד, כך שהמבקרים יוכלו לקחת עימם את החומר ללימוד במקומות הלימוד הרגילים.

ראש העיר ישראל פרוש אמר: "שמעתי מהציבור לא מעט בקשות להקים דבר כזה, משום שיש צורך בהנגשת כל ספרי הלימוד לתלמידי החכמים בעיר. כעיר ישיבות, אנחנו גם נקצה בעז"ה, עם תום מגבלות הקורונה, מועדים מיוחדים שיתאימו גם לבחורי הישיבות שרוצים לכתוב חבורות, בתיאום כמובן עם הנהלת הישיבות, ובאופן נפרד וראוי".

"כמו כן", הוסיף ראש העיר, "תקבענה שעות פתיחה מתאימות לאברכים וחוקרים תורניים, שיוכלו לבוא למקום וללמוד בשקט ובלי הפרעות, ולא בשעות הפתיחה המיועדות לילדים ובני נוער".

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.