אחרי שאושרה: פורסמה התוכנית להרחבת העיר

יוסי לוז
כ"ח אב ה'תש"פ 18/08/20
לאחר שהתוכנית להרחבת העיר אושרה על ידי הוותמ"ל, השבוע היא פורסמה באופן רשמי וכוללת תוכנית של בניית כ-4,300 יחידות דיור בעיר בשלב הראשון, אשר ישווקו במסגרת 'מחיר למשתכן' • במקביל, ישווקו כ-1,200,000 מטרים לתעסוקה ומסחר בשטח משולש העסקים
 הדמיית התכנית | צילום: מילוסלבסקי אדריכלים
הדמיית התכנית | צילום: מילוסלבסקי אדריכלים

אחרי שהתוכנית אושרה לפני כחצי שנה, השבוע פרסמה הוועדה למתחמים מועדפים לדיור (הוותמ"ל) פרסמה את אישור תכנית 'הרחבת העיר אלעד', שמטרתה התוויית מסגרת תכנונית ל-4,200 יחידות דיור, שטחים למבני ציבור, שצ"פ ודרכים, ולראשונה גם הקמת אזור תעסוקה בהיקף של כ-1.2 מיליון מ"ר, במטרה להעניק מענה כלכלי לעיר.

על פי המסמך, תכנית ההרחבה מחולקת למתחמי תכנון הנמצאים בצפון מזרח העיר, וגובלים באלעד מצד דרום בכביש 4711 ובמחצבה שבצפון מזרח העיר, קו המתח ושטחי האש מצד מזרח ויער נחשונים ממערב. אזור התעסוקה הוא במשולש העסקים שבין כביש 6 לכביש 444.

לפני כשנתיים, כזכור, בשורת הפתרון למצוקת הדיור החרדי הגיעה מאלעד בעת שנחתם בעיר הסכם הגג בין עיריית אלעד למשרדי האוצר, השיכון ורשות מקרקעי ישראל, לבניית כ-13 אלף יח"ד חדשות (עם השלמת כל השלבים המתוכננים).  

מדובר באירוע היסטורי, שכן זהו הסכם הגג הראשון שנחתם במגזר החרדי והדתי. הבניה המואצת צפויה למשוך אוכלוסייה חדשה ותאפשר את הכפלת מספר תושבי העיר לכ- 100 אלף תושבים בתוך מספר שנים.

נזכיר, כי התוכנית שאושרה לפני כחצי שנה כוללת הקמת תחנת חשמל שתופעל על גז, לאספקת חשמל כשר למהדרין לתושבי העיר במהלך שבתות וימים טובים. התחנה תוקם במזרח-צפון העיר, מעבר למסוף האוטובוסים ותחליף את החיבורים לתחנות הקטנות של ייצור החשמל על ידי גנרטורים.

בשורה משמעותית בפני עצמה, היא אישור בית העלמין לעיר, באופן שיקל מאוד על משפחות שעד היום נאלצות להתמודד עם מחירים גבוהים מאוד בקבורה בערים שכנות.

ראש העיר ישראל פרוש, שהוביל את חתימת ההסכם, אמר כי "עשרות אלפי זוגות צעירים במגזר החרדי והדתי נאנקים במקומות לא ראויים לדיור. לא קלה הייתה המלאכה - והיא עדיין לא הסתיימה, אבל היום אנחנו יכולים להסתכל לאלפי משפחות בעיניים, ולומר להן שהפתרון לדיור במרכז הארץ יוצא לדרך".

בדבריו הודה פרוש לכל אנשי המקצוע שליוו את המלאכה ולסגן ראש העיר אברהם שטרן על הסיוע בהנעת התהליכים.

בשלב ראשון מדובר כאמור באלפי יחידות דיור שייבנו בתוך תחומי הקו הכחול של אלעד, אך לאורך הדיונים, הציב ראש העיר תנאי לשיווק אלפי הדירות יחד עם שיווק שטחי המסחר, במטרה להעניק עוגן כלכלי יציב לעיר והענקת מקומות עבודה לאלפי תושבים מאלעד, סמוך ונראה לעיר ובלי צורך בנסיעות ארוכות מידי בוקר למקומות העבודה בערים אחרות.