239,816,000 ש"ח: אושר תקציב העירייה לשנת 2021

יוסי לוז
י"ט טבת ה'תשפ"א 03/01/21
במליאת מועצת העיר אושר התקציב לשנת הכספים 2021, בהיקף של 239,816 מיליון שקלים, יחד עם תקציב פיתוח העומד על 151 מיליון שקלים • פרוש: "בשנה האחרונה למדנו שיעור מבורא עולם על כך שאנחנו יכולים לתכנן תכניות, אך לו יש תכנית גדולה מכולם"

תקציב העירייה לשנת הכספים 2021 אושר במהלך ישיבת מליאת מועצת העיר שהתכנסה ביום רביעי האחרון, בהיקף של  239,816,000 שקלים, מתוכם 3.8 מיליון תקציב מותנה.

חברי המועצה אישרו תקציבי פיתוח נרחבים להמשך הבניה וההתפתחות העירונית. כמו כן, לאור סיום שנת תקציב מאוזנת, את העברת תקציבי 'פר תלמיד' למוסדות הפטור והישיבות, תוך גידול משמעותי מהשנה הקודמת, בשל גידול במספר תלמידי הישיבות בעיר.

נוסף על תקציב לשנת 2021 שאושר ועומד על  239,816,000 שקלים כאמור, אושר תקציב פיתוח לשנת 2021 (תב"רים) בסכום של 151,171,000 ש"ח. מדובר על עליה בתקציב השוטף של קרוב לשישה מיליון שקלים, כאשר בתקציב הפיתוח מדובר על גידול של קרוב לתשעה מיליון שקלים.

בין השינויים המשמעותיים בתקציב, ניתן להצביע על תוספת של כ-400 אלף שקלים להקמת יחידה סביבתית שתסייע ותתגבר את מערך השמירה על חזות העיר, מתוך מטרה לשפר ולשדרג כל העת את איכות החיים באלעד.

כמו כן, הוכפל תקציב ההצטיידות לבתי הספר, ובשנה הקרובה תתקצב העירייה בסכומים גבוהים הרבה יותר את ציוד וריהוט בתי הספר, גם הוותיקים וגם החדשים שאמורים להיחנך אי"ה בשנה הקרובה.

בנוסף, הוקצבו כ-750 אלף שקלים עבור פעילות פרויקט להב"ה לסיוע לבני הנוער ותושבי העיר, באמצעות הרחבת מערך החוגים וסיוע רחב יותר למעגל יותר גדול של תושבים ומשפחות.

כאמור, לאור סיום שנת כספים מאוזנת בישיבת העירייה, חברי העירייה אישרו את התקציבים המותנים לסיוע בתמיכות 'פר תלמיד' למוסדות הפטור והישיבות הפועלות בעיר, כאשר השנה התקציב עלה והוא עומד על כמיליון שקלים, זאת לצד אישור תמיכות להפעלת גוי של שבת לתועלת תושבים רבים הנזקקים לכך מידי שבת.

בפתח חוברת התקציב, שהונחה בפני חברי העירייה, הובעה תודה ליו"ר ועדת הכספים יהודה בוטבול ולחברי הוועדה, על הדיונים המשותפים בתקציב. וכמו כן לצוות הגזברות, לגב' משרקי ולרו"ח ליאור אבידן על הסיוע בהכנת התקציב השוטף ולגב' מידני על הסיוע בהכנת תקציב הפיתוח.

ראש העיר ישראל פרוש אמר, כי "במהלך השנה האחרונה למדנו שיעור מבורא עולם על כך שאנחנו יכולים לתכנן תכניות, אך לו יש תכנית גדולה מכולם – והיא, בלשון המעטה, לא תמיד חופפת למה שאנחנו מתכננים. העולם כולו התמודד עם מגפה לא מוכרת, וגם אנחנו באלעד הקטנה יחסית, התמודדנו, ואנחנו עדיין מתמודדים, עם תחלואה גבוהה ושינוי רדיקלי של אורח החיים שלנו".

"מה שהיה מובן מאליו, הפך לבלתי מושג, ומה שנראה היה לנו כדבר שלא יקרה לעולם, הפך לשגרה. אפילו עניין המסכות שכולנו חובשים דבר יום ביומו", הוסיף פרוש. "שלא לדבר על ביטול אירועי התרבות ההמוניים, על הקושי וההגבלות על מפגשים פרונטליים ועוד מגבלות רבות שמשנות כאמור את אורח החיים שלנו".

ראש העיר הוסיף והתייחס להשלכות הקורונה ואמר, כי "מבחינה תקציבית השינוי היה קשה לא פחות מהחיים עצמם. משפחות רבות הפכו לנזקקות, הסיוע העירוני נדרש להיות משמעותי הרבה יותר, וכך גם ההתאמות לכל הפעילות העירונית שמעבר לעצם השינוי, לא פעם גם הובילו להוצאות כספיות בלתי מתוכננות. ובכל זאת, וכאן המקום להודות לגזבר המסור הרב נחום ברכר, אנחנו מסיימים שנה בצורה מאוזנת, ועל כך חשוב לנו להודות".

"במהלך השנה הצלחנו גם לקדם לא מעט פרויקטים, ובהם בינוי מוסדות חינוך רבים, שחלקם כבר עומדים לקראת סיום. השלמת שלב א' של שביל האופניים וההליכה סובב אלעד. שיפור בטיחות הנוסעים והולכי הרגל בשורת פרויקטים ועוד. עם הגידול בתקציבי הפיתוח, אנחנו מתפללים שנצליח גם בשנה הקרובה להמשיך את תנופת העשייה והבינוי בעיר לצד הוספת פעילות חינוך, תרבות ותוכן לתלמידי העיר", סיכם פרוש את השנה התקציבית החולפת ואת התוכניות לעתיד.