מתווה החינוך בעיר: חוזרים לשגרה בהדרגה ובקפסולות

יוסי לוז
כ"ט שבט ה'תשפ"א 11/02/21
בהתאם למתווה החינוך שאושר בקבינט הקורונה השבוע ובהתחשב בצבעה של אלעד כאדומה במתכונת הרמזור של 'מגן ישראל' ומשרד הבריאות, הבוקר מוסדות החינוך בעיר החלו לשוב לשגרה בהדרגה ובמרחב הפתוח, בקפסולות של עד 9 תלמידים בקבוצה
צילום: דוברות עיריית ירושלים
צילום: דוברות עיריית ירושלים

במסגרת היציאה מהסגר בשעות הערב של יום שלישי הוחלט בקבינט הקורונה כי מוסדות החינוך יחזרו לשגרה בהדרגה ובשלוש פעימות, כאשר בשלב הראשוני חזרו שכבות הגיל הצעירות יותר ורק בערים ירוקות, צהובות וחלק מהכתומות בתוכנית הרמזור של 'מגן ישראל' ומשרד הבריאות, כאשר בערים אדומות, ביניהם אלעד, הלימודים יתקיימו בקפסולות של עד תשעה תלמידים.

על פי ההחלטה החל מהבוקר, יום חמישי 11.02.2021, חזרו לפעילות מוסדות החינוך רק בשכבות הגילאים של גנים וכיתות א-ד, כאשר ביתר האזורים, חלק מהערים הכתומות וכלל הערים האדומות, וכן שכבות הגיל ה'-יב' בכלל הערים ימשיכו את הלמידה מרחוק ו/או במתכונת מצומצמת.

על פי המתווה שאושר הלימודים בשכבות הגילאים הרלוונטיות יתקיימו לאורך 6 ימים בשבוע, בהתאם למערכת השעות הרגילה, כאשר צהרוני גני הילדים יפעלו 5 ימים בשבוע, בצוותים קבועים ובקבוצות קבועות (מ-3 כיתות גן לכל היותר, עד 28 תלמידים בקבוצה).

בכיתות א'-ב' הלמידה תתקיים לאורך 5 ימים בשבוע למשך 5 שעות ביום, כאשר צהרוני כיתות א'-ב' יפעלו 5 ימים בשבוע, בקבוצות קבועות ובצוותים קבועים. בכיתות ג'-ד' לעומת זאת, הלימודים יתקיימו בקבוצות קבועות (עד 20 תלמידים בקבוצה – בערים ירוקות וצהובות) לאורך 5 ימים בשבוע למשך 5 שעות ביום. מעבר לשכבות גיל אלו, כאמור, בכיתות ה'-יב' הלימודים ימשיכו לבינתיים להתקיים במתכונת של למידה מרחוק.

על פי המתווה שאושר מורה יוכל לעבור בין קבוצות לימוד מצומצם, כאשר בכיתות א'-ב' מורה יוכל ללמד תוך מעבר בין 3 קבוצות אורגניות קבועות, לכל היותר. בכיתות ג'-ד' מורה יוכל ללמד תוך מעבר בין 4 קבוצות אורגניות קבועות, לכל היותר.

נוסף על כך, יתאפשר לימודים בשטח פתוח בכל האזורים, בכל הצבעים ובכל הגילים, כאשר בגני הילדים, בבתי ספר היסודיים והעל יסודיים (כולל בכיתות ה'-יב') ניתן יהיה לקיים מפגשים בשטח פתוח בקבוצה (קפסולה) של 9 תלמידים ומורה לכל היותר.

הערים הכתומות עליהן יחול המתווה בדומה לערים ירוקות וצהובות הן ערים כתומות גבוליות, עם ציון 6.5 ומטה במדד הרמזור, בהן אחוז מחוסנים בקרב 50+ הוא למעלה מ-70%, כאשר הלימודים בהם יהיו, כאמור, בדומה לערים ירוקות וצהובות.

הפעימה השנייה של חזרת מוסדות החינוך לשגרה, משוערת ליום שלישי בעוד כשבועיים 23.2.21, במסגרתה כיתות ה'-ו', י"א-י"ב בערים ירוקות וצהובות + כתומות גבוליות עם למעלה מ-70% מחוסנים יוחזרו ללימוד בלמידה רגילה, בדומה לשכבות הגיל הנמוכות.

הפעימה השלישית משוערת לעוד כחודש, יום שלישי 9.3.21, במסגרתה כיתות ז'-י"ב בערים ירוקות וצהובות + בערים כתומות גבוליות עם למעלה מ-70% מחוסנים, יוחזרו ללימוד בלמידה רגילה, בדומה לשכבות הגיל הצעירות יותר.

בתגובה למתווה שאושר, בהתאחדות מעונות היום הפרטיים בישראל תקפו ואמרו, כי "במקומות שיוכלו לעבוד בתוך חלוקת השכונות לצבעי הרמזור לא ברור מה יעשו ילדים משכונות אדומות וכתומות שהגן שלהם נמצא באזור צהוב או ירוק עם ניקוד של מתחת ל 6.5 ושיעור מתחסנים של 70 אחוז מעל גיל 50 שכאמור אין לא לגננת, לא להורים ולא לילדים כל השפעה על נתון זה".

"אנחנו דורשים יציבות, עבור הילדים ועבור המערכת", הוסיפו בהתאחדות המעונות הפרטיים. "יום פתוח יום סגור וחוסר וודאות אחת גדולה ומתמשכת שעלולה לייצר טראומה מתמשכת לילדים. טרם הוצג כל מתווה לפיצוי או לרשת ביטחון כלכלית. אנחנו על סף קריסה של המערכת".

"נראה שהממשלה יוצאת במלחמת התשה נגד החינוך, איננו רוצים להכביד על ההורים ולהשבית את הגנים הפרטיים אך לא תהיה לנו ברירה ללא מתווה יציב. שיטת האקורדיון מרסקת את מעונות הגיל הרך", מסרו בהתאחדות המעונות הפרטיים".