מלוד לאלעד: קרב החמולות והתאונה הקשה בנחשונים

יוסי לוז
י"ג טבת ה'תשפ"א 28/12/20
כוחות ההצלה הוזעקו הבוקר לתאונה קשה שאירעה במחלף נחשונים, בירידה מכביש 471 לכביש 6 – ואז התברר כי הזירה הקשה היא חלק מסכסוך ארוך שמתנהל בלוד וגלש עד לפאתי העיר • אחד הרכבים שנפגע מירי שהתפתח במקום, הועף אל עבר תעלה בצדיי הכביש אחד מנוסעיו נפצע באורח אנוש ונוסע נוסף מת בבית החולים
צילום: דוברות 'הצלה אלעד'
צילום: דוברות 'הצלה אלעד'

בשעות הבוקר הוזעקו כוחות ההצלה מהעיר למחלף נחשונים, בירידה לכביש 6, בעקבות דיווח על תאונת דרכים עצמאית בה נהרג נוסע אחד ואחד נוסף נפצע באורח אנוש. הרכב עצמו אף לתעלה בצד הדרך וכוחות ההצלה דיווחו כי השנים היו מחוסרי הכרה עם פציעות חודרות בגופם.

דקות לאחר מכן התברר כי לא מדובר בתאונה תמימה וכי זהו חלק ממלחמת חמולות ארוכה בין שני משפחות ערביות מהעיר לוד, שבשיאה מותו של סלמן אזברגה בן ה-60, שנרצח הבוקר באזור התעשייה בלוד במסגרת הסכסוך המתמשך והעקוב מדם.

על פי הפרסומים, בעקבות הסכסוך המתמשך והערכות כי הרצח הבוקר קשור לכך, חלק נוסף בחמולת אבו סאלוק, הנמצאים בסכסוך עם חמולת אזברגה, העתיקו הבוקר את מקום מגוריהם לכפר קאסם, כשאת הדרך לשם עשו בליווי כוחות משטרה, בכדי לאבטח אותם ולהבטיח כי יגיעו ליעדם בשלום.

במשפחתו של אזברגה לא ויתרו על נקמה ולמרות אבטחת המשטרה היה מי שדלק אחריהם. שלושת הרכבים של המשפחה לוו על ידי שני רכבי משטרה, אך בשלב כלשהו אלו הרגישו כי רכב שנסע לצדם זומם דבר מה ובעקבות כך אחד מניידות הבילוש החל לעקוב אחריהם, כאשר לאחר מכן התברר כי דבר זה נעשה במכוון כחלק מתרגיל הסחה ועל מנת להשאיר אותם חשופים לפגיעה. 

בני המשפחה נותרו עם אבטחה של רכב משטרה בודד ובשלב כלשהו, כאשר הם יורדים ממחלף נחשונים לכביש 6 צפון, סמוך למרכז הבקרה, הגיח רכב אזרחי, עקף את רכבי המשטרה ופתח בירי לעבר רכבי המשפחה. בעקבות כך אחד מרכבי המשפחה ובו שני נערים בשנות ה-20 לחייהם, סטה ימינה, איבד לשיטה ונעצר בתעלה בצד הדרך.

שני רכבי המשפחה הנוספים נורו אף הם, כאשר אחד מהם סטה שמאלה ונבלם באי התנועה החוצה בין שני מסלולי הכביש לעומת הרכב השלישי שחטף אף הוא יריות ועצר בשול הדרך הימני, עם פגיעות בשלדת הרכב.

בעקבות הירי הקשה כוחות ההצלה הוזעקו לטפל בנוסעי הרכב שעפו לתעלה יחד עם רכבם ונפצעו באורח אנוש. חובשים ופרמדיקים העניקו טיפול רפואי ליושבי הרכב והם פונו בניידות טיפול נמרץ, מחוסרי הכרה ומונשמים עם פציעות בגופם, לחדר טראומה של בית החולים בלינסון בפתח תקוה.

סגן מנהל מרחב ירקון במד"א אביחי חדד סיפר: "כשהגענו למקום, ראינו רכב בתעלה בצד הדרך, 2 צעירים שנסעו ברכב, היו מחוסרי הכרה עם פציעות חודרות, הענקנו להם טיפול מציל חיים בשטח ופינינו אותם במהירות לבית החולים כשמצבם אנוש".

מדוברות בית החולים בלינסון נמסר מעט לאחר מכן, כי "לאחר פעולות החייאה הצוות הרפואי נאלץ לקבוע את מותו של אחד הפצועים. פצוע שני שהגיע לבית החולים, עם פציעות ירי בכל גופו מטופל בחדר ניתוח. מצבו אנוש".

במקביל, כוחות המשטרה החלו לדלוק אחר היורים שנמלטו מהמקום לכיוון השומרון ואף הועלה מסוק משטרתי, שסייע לחיפושים בניסיון לאתר את הרכב ממנו בוצע הירי, כשבנוסף כוחות משטרה גדולים הגיעו לזירה והחלו לתחקר את האירוע.

הזירה הקשה | צילום: דוברות 'איחוד הצלה' ודוברות הצלה