יוצאים מהסגר: דירוג העיר ופתיחת מערכת החינוך

יוסי לוז
כ"ו שבט ה'תשפ"א 08/02/21
אמש החלו שלבי היציאה מהסגר והחזרה לשגרה בהדרגה, ובינתיים בממשלה מחפשים את המתווה שיאפשר את פתיחת מערכת החינוך • על מנת למנוע עלייה נוספת בתחלואה והחמרת המצב הקיים, נבחנת האפשרות של הפעלת מוסדות החינוך בהתאם לתוכנית הרמזור - במסגרתה צבועה בית שמש כרגע באדום • כל הפרטים
אילוסטרציה | צילום: דוברות המשטרה
אילוסטרציה | צילום: דוברות המשטרה

אחרי שהוארך פעם אחר פעם, בשעות הבוקר אמש הסתיים הסגר הכללי השלישי על מדינת ישראל והחלה החזרה לשגרה בהדרגה, כשעל פי הערכות למתווה הרמזור ודירוג הערים בתוכנית זו יהיה משמעות שוב והדבר ישתנה בין עיר לעיר בהתאם למצב התחלואה.

נכון לאמש, יום ראשון בשעה 07:00 בבוקר, בוטלה מגבלת מרחק ה-1,000 מטר מהבית וכן איסור השהייה בביתו של אדם אחר. כמו כן, אושר פתיחת מקומות עבודה ללא קבלת קהל, לתת מתן שירותים של אחד על אחד, בהם מספרות ומכוני קוסמטיקה, איסוף עצמי מחנויות וממסעדות, פתיחת צימרים לאירוח משפחות גרעיניות וכן שמורות טבע וגנים לאומיים.

לצד זאת על פתיחת מערכת החינוך עדיין לא הגיעו חברי הממשלה להסכמות סופיות ובשעות הערב אמש נערך בממשלה דיון ארוך בנושא, כאשר במשרדי החינוך והבריאות מנסים למצוא מתווה שיאפשר את חזרת הלימודים לשגרה, עד כמה שאפשר, מבלי לגרום לכך שהדבר יגביר את קצב ההדבקה וחלילה יגרום לעלייה נוספת בתחלואה.

במוצאי שבת אישרה ועדת השרים להתמודדות עם נגיף הקורונה (במשאל טלפוני) את הארכת התקנות בדבר סגירת מערכת החינוך בשלב זה ביומיים נוספים עד לשעה 07:00 מחר, יום שלישי, זאת לצד אישור הוועדה לשינויים שנכנסו לתוקף כבר אמש בנוגע למערכת החינוך והן: ביטול חובת הישארות התלמידים בפנימייה למשך 30 ימים לפחות, ביטול איסור הגעת תלמיד לפנימייה במידה ושהה בבית מגורים אחר וכן התירו את הגעתם של העובדים למוסדות החינוך.

על פי פרסומים שונים, בתום דיון לילי שהתקיים בלילה שבין מוצ"ש לראשון אצל רה"מ התקבלה הסכמה לגבי פתיחת מערכת החינוך בהתאם לתוכנית הרמזור, אך זו  צריכה לעבור את אישור הממשלה. על פי התוכנית, בערים ירוקות וצהובות יפתחו גנים, כיתות א-ד ואילו כיתות י"א-י"ב במתכונת שהייתה עד כה. לעומת זאת, בערים כתומות ואדומות תפתחנה גם כן אותן הכיתות אך בחצאי כיתות בלבד, במתכונת של יום כן יום לא ובאוויר הפתוח, כאשר כל קבוצה תהיה ביום אחר בהתאמה.

בפתח ישיבת הממשלה שנערכה בשעות הערב אמש אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו את דבריו בנוגע למתן החיסונים וחשיבותם, לצד התפשטות המוטציה הבריטית, תוך שביקש לנקוט במשנה הזהירות בהקפדה על הכללים והדגיש כי ההקלה בסגר אינה אומרת שהתחלואה מאחורינו ובהתאם לכך לא להיכנס לשאננות.

"התחלנו את השלב הראשון של היציאה המודרגת מהסגר, עם ביטול מספר מגבלות", אמר נתניהו. "ההקלה בסגר אינה אומרת שהעלייה בתחלואה מאחורינו. להיפך, היא לא מאחורינו. היא עדיין קיימת במלוא עוצמתה. אסור לנו להיכנס לשאננות, אסור לנו לפעול בחוסר אחריות".

בדבריו הוסיף ראש הממשלה ואמר, כי "אנחנו נדון היום בממשלה בהצעות לגבי פתיחת מערכת החינוך. אנחנו נשמע את בכירי משרדי הבריאות והחינוך כדי לקבל החלטה זהירה ומושכלת, החלטה שמצד אחד תאפשר את תחילת הפעלת החינוך בגיל הרך, אבל מצד שני תצמצם את הסכנה של הדבקה המונית שעלולה לגבות קורבנות רבים נוספים".

למרות שהממשלה התכנסה בכוונה לקבל החלטות סופיות לגבי פתיחת מוסדות החינוך, בסופו של דבר הישיבה התאפיינה בעיקר ב"הסברה והפחדה על ההשלכות החמורות שיכולות להיגרם מפתיחתם", כך לדברי גורמים.

במהלך הישיבה השמיעו אנשי מקצוע את דעתם וההשלכות החמורות שיכולות להתפתח מכך, בפרט בערים אדומות וכתומות, העלולות להביא להתפרצות גל נוסף של הדבקה. בעקבות כך הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי בעצה אחת עם שר הבריאות יולי אדלשטיין ושר הביטחון בני גנץ, הם יקבלו החלטה ויבואו מגובשים לדיון  נוסף הצפוי להיערך הערב, בו תתקבל ההחלטה הסופית.

לעת עתה נראה כי מערכת החינוך לא תשוב לפעילות מחר. על פי דיווחים בשעות האחרונות, בתום התייעצות שקיים ראש הממשלה בנימין נתניהו עם שר הביטחון בני גנץ, שר הבריאות יולי אדלשטיין, שר החינוך יואב גלנט ומומחי משרד הבריאות בעניין התפשטות המוטציה הבריטית והשלכותיה, הוחלט בהסכמה שמערכת החינוך לא תפתח מחר, יום שלישי, וכי ההתייעצויות בנושא יימשכו.

עיר אדומה: 5,560 חוסנו במנה ראשונה

ובצל היציאה מהסגר והחזרה המתוכננת לתוכנית הרמזור של 'מגן ישראל' ומשרד הבריאות, נכון להיום אלעד מקבלת את הציון 8.9 במדד הרמזור המגדיר אותה כעיר אדומה - עם 730 מתושבי העיר המוגדרים כחולים פעילים, כאשר 62 מהם נמצאו חיוביים לנגיף במהלך היממה הקודמת .

נכון להיום אחוז הבדיקות החיוביות בעיר עומד על 18.4% ובשבע ימים האחרונים אומתו 521 מתושבי העיר כחיוביים לנגיף. מאז פרוץ הנגיף אובחנו 10,578 מתושבי העיר כחיוביים לקורונה, כשמתוכם החלימו 9,841 ולהבדיל 7 נוספים נפטרו. בנוסף, נכון להיום 1,300 מתושבי העיר נמצאים בבידוד לאחר שנחשפו לחולים מאומתים.

על פי העדכון האחרון של משרד הבריאות מהערב, נכון להיום ישנם במדינת ישראל כולה 68,044 חולים פעילים, כאשר 4,571 מתוכם אומתו כחיוביים לנגיף אמש ו- 5,425 נוספים מאז חצות אמש.

מתוך כלל החולים מאושפזים בבתי החולים 1,714 חולים, מתוכם 691 במצב קשה ו-406 נוספים במצב קריטי, לעומת 617 שמאושפזים במצב בינוני וקל, כאשר מתוך כלל חולים אלו 307 מחוברים למכונות הנשמה.

מאז פרוץ הנגיף אובחנו 696,528 מאזרחי ישראל כחיובים לנגיף, כשמתוכם החלימו 623,313 ולהבדיל 5,171 נפטרו, 58 מתוכם רק במהלך היממה האחרונה.

בתוך כך מבצע 'לתת כתף' למתן החיסונים נגד נגיף הקורונה נמשך ועד כה 5,560 מתושבי העיר חוסנו במנה הראשונה ו-2,108 חוסנו במנה השנייה. במדינת ישראל כולה התחסנו עד כה 3,516,242 במנה הראשונה ו-2,130,652 במנה שנייה.