גנץ בשיחת זום: "קראו לציבור והסבירו את חשיבות הסגר"

יוסי לוז
כ"ז טבת ה'תשפ"א 11/01/21
לקראת הסגר הכללי והאכיפה ההדוקה שתכנס בחצות לילה, קיים שר הביטחון בני גנץ שיחה עם ראש העיר ישראל פרוש ושאר ראשי הרשויות החרדים וביקש מהם לצאת לציבור בקריאה ברורה • "חייבים לצאת לציבור בקריאה לציית לחוק. זה גם עניין של ערבות הדדית, זה גם כדי לשמור על הבריאות וזה גם כי זו לשון החוק"

בשעות הערב, היום יום חמישי, קיים שר הביטחון בני גנץ שיחת זום עם ראשי רשויות חרדיות בהשתתפות עוזר השר להתגוננות משה אדרי, ראש רח"ל יורם לרדו ונציגי משרד הביטחון ופיקוד העורף, כחלק מההיערכות לסגר הכללי שייכנס מחר לתוקפו, וביקש מהם לעשות הכל על מנת שהציבור ישתף פעולה וישמע להנחיות.

בשיחה, בה נכחו ראש העיר ישראל פרוש, ראש עיריית בני ברק אברהם רובינשטיין, ראש מועצת קריית יערים יצחק רביץ, ראש עיריית מודיעין עלית יעקב גוטרמן וראש עיריית ביתר עילית מאיר רובינשטיין, אמר שר הביטחון כי המוטציות החדשות מגבירות את קצב ההדבקה ובשל כך הסגר הקשוח.

"עת צרה לישראל", אמר שר הביטחון. "המוטציות החדשות מגבירות את ההדבקה, לכן נאלצנו להדק את הסגר בשבועיים הקרובים. אני מבקש לפני הכל – קראו לציבור והסבירו לו את חשיבות הסגר עצמו. ככל שהאנשים יקפידו על הסגר ולא יפגשו – נוכל להוריד את התחלואה"

"יש לנו מטרה אחת וחוק אחד", ביקש השר גנץ להדגיש, תוך שהוסיף, כי "חייבים לצאת לציבור בקריאה ברורה לציית לחוק. זה גם עניין של ערבות הדדית, זה גם כדי לשמור על הבריאות וזה גם כי זו לשון החוק".

בדבריו אמר גנץ, כי "אנחנו במשרד הביטחון נמשיך ונסייע ונרחיב את המענה שלנו בתקופה הזו לרשויות המקומיות באמצעות תוכניות אנשי חיל, כנפי חיל, הגדלת הכוחות בבתי החולים וכלל המאמצים. בכדי להגביר את מבצע החיסונים, הוספנו 700 חובשים וגייסנו אנשי מילואים שיסייעו בהפעלת מתחמי החיסונים. בכל מקום בו יצטרכו עזרה – אנחנו נהיה שם".

נזכיר, כי ביום שלישי אישרה הממשלה את הצעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הבריאות יולי אדלשטיין לסגר הדוק. על פי ההחלטה הסגר יכנס לתוקפו היום בחצות ליל ולמשך 14 יום, כאשר שרי האוצר והבריאות הוסמכו לקבוע את תחומי התעסוקה החיוניים שהוחרגו על בסיס הרשימה הקיימת.

כמו כן, מערכת החינוך כולה תיסגר למעט החינוך המיוחד, התחבורה הציבורית תמשיך לפעול במתכונת מצומצמת של 50%, הגבלת המרחק תישאר 1000 מטר ותיאכף ביתר שאת ואיסור התקהלויות יצומצם עוד יותר ל- 5 בחלל סגור (במקום 10), ועד 10 במרחב פתוח (במקום 20). כמו כן, איסור שהייה בבית אחר יימשך, ייאסר למכור אוכל מוכן בטייק אווי, תבוטל פעילות ספורט מקצועי.

היציאה מהבית מעבר למגבלת 1000 המטרים תתאפשר רק לצורך: הצטיידות במצרכים חיוניים (סופרים ופארם) רק בתוך העיר; סיוע לאדם שיש לו קושי או מצוקה הדורשים סיוע; העברה של קטין בין הורים החיים בנפרד; יציאה ממקום שהייה קבוע אחד למשנהו; יציאת אישה לטבילה במקווה טהרה; פעילות ספורטיבית יחדנית; טיפול חיוני בבעל חיים; הגעה למשכן הכנסת; הליך משפטי; תרומת דם והפגנה.

בנוסף, יורשו לטוס לחו"ל רק מי שרכשו כרטיסים עוד לפני הסגר, כאשר לאחר מכן יאושר אך ורק למי שיקבל היתר פרטני של ועדת חריגים.